PRZEMYSŁAW LIPCZYŃSKI | 1. Tereny pod zabudowę jednorodzinną miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny, Łęgi i Buk w nowym studium zostały zakwalifikowane jako tereny zabudowy jednorodzinnej intensywnej M1 i M2. Budynki wg. tej klasyfikacji mogą posiadać odpowiednio nie więcej niż 3 i 2 kondygnacje, wysokość max 12 i 10 m, min powierzchnię działki 700 i 1000m2 , tereny biologicznie czynne 45 i 55% powierzchni działki, powierzchnia zabudowy 40 i 30 % powierzchni działki. Powyższa klasyfikacja zmienia dotychczasową zrównoważoną politykę obszarów zabudowy jednorodzinnej ww. miejscowości. Zg. z aktualnym studium zagospodarowania, zabudowa jednorodzinna występuje na tym terenie głównie w obszarze B i C niskiej intensywności. Zakłada ona średnia powierzchnię działki 1500 m2 oraz wysokość budynków do 2 kondygnacji w tym poddasze użytkowe(całkowita wysokość do 9,0 m). Podobna charakterystyka zabudowy jednorodzinnej występuje w nowym studium pod symbolem M3. Proszę o zakwalifikowanie obszarów zabudowy jednorodzinnej miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny, Łęgi i Buk do terenów oznaczonych symbolem M3. Charakterystyka tego terenu zabudowy jednorodzinnej odpowiada istniejącej zabudowie i pozwoli na zachowanie równowagi pomiędzy istniejącą, a planowaną zabudową jednorodzinną.
2.Tereny pod zabudowę produkcyjno-magazynową lub usługową miejscowości Dobra i Buk w nowym studium zostały oznaczone jako P/U. Wg. studium budynki na tym terenie mogą posiadać nie więcej niż 25 m wysokości z dopuszczalnymi przewyższeniami. Proszę o zmianę zapisów dotyczących terenów pod zabudowę produkcyjno-magazynową lub usługową miejscowości Dobra i Buk oznaczonych jako P/U w aspekcie: dopuszczalnej wysokości budynków do 9 m , uciążliwości planowanych inwestycji powinny zamykać się w granicach własnych działek.
3.Tereny obsługi produkcji gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych i rybackich miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec i Buk w nowym studium zostały oznaczone jako RU. Wg. studium budynki na tym terenie mogą posiadać nie więcej niż 16 m wysokości z dopuszczeniem innych obiektów budowlanych o wysokości do 20 m. Proszę o zmianę zapisów dotyczących terenów obsługi produkcji gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych i rybackich miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec i Buk oznaczonych jako RU w aspekcie: dopuszczalnej wysokości budynków do 9 m, uciążliwości planowanych inwestycji powinny zamykać się w granicach własnych działek.
4.Tereny usług sportu i rekreacji oraz turystyki i wypoczynku, place gier i zabaw miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny i Buk w nowym studium zostały oznaczone jako US. Wg. studium budynki na tym terenie mogą posiadać nie więcej niż 15 m wysokości z dopuszczeniem dominanty lub przewyższenia o wysokości do 20 m. Proszę o zmianę zapisów dotyczących terenów usług sportu i rekreacji oraz turystyki i wypoczynku, place gier i zabaw miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny i Buk oznaczonych jako US. w aspekcie: dopuszczalnej wysokości budynków do 9 m, uciążliwości planowanych inwestycji powinny zamykać się w granicach własnych działek.
5.Tereny zabudowy usługowej miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny i Buk w nowym studium zostały oznaczone jako U. Wg. studium budynki na tym terenie mogą posiadać nie więcej niż 3 kondygnacje w tym poddasze użytkowe. Proszę o zmianę zapisów dotyczących terenów zabudowy usługowej miejscowości Dobra, Grzepnica, Stolec, Rzędziny i Buk oznaczonych jako U w aspekcie: dopuszczalnej ilości kondygnacji budynków tj. nie więcej niż 2 kondygnacje w tym poddasze użytkowe o wysokości do 9,0 m. Propozycje nowego studium odnośnie charakterystyki terenów pod zabudowę łamią dotychczasową zrównoważoną politykę obszaru zabudowy miejscowości o charakterze wiejskim i dopuszczają lokalizacje w centrum wsi budynków o wysokości całkowicie zmieniającej dotychczasowy charakter, wprowadzając elementy obce nie przystające do obecnej zabudowy. Prosimy o wprowadzenie zmian do studium w celu ograniczenia intensywności urbanizacji na terenie dotychczas utrzymanym w charakterze wsi i osiedli domów jednorodzinnych. Jako mieszkańcy z premedytacją wybraliśmy Dobrą jako miejsce budowy naszych domów w określonej przez gminę wielkości zagospodarowania. Oczekujemy od władz gminy pozostawienie formy zabudowy na podobnym poziomie.
6. Tereny lasów i dolesień oznaczonych symbolem ZL, tereny zieleni oznaczone jako Z. Proszę o wprowadzenie dodatkowego punktu dotyczącego zachowania istniejącego drzewostanu alejowego i wartościowego z punktu widzenia bioróżnorodności, wieku i oddziaływania drzew. Tereny leśne i zielone w gminie Dobra stanowią naturalną enklawę odpoczynku i rekreacji mieszkańców. Występują tam nie objęte ochroną wartościowe aleje dębowe, pojedyncze drzewa o zaawansowanym wieku, rzadkie gatunki rosnące pojedynczo lub w grupach. Pragnieniem mieszkańców jest zachowanie tego typu drzew przed wycinką związaną z urządzaniem lasu lub terenów zieleni.
7. Ochrona krajobrazu. Na mapie oraz w tekście studium nie ma określonych obszarów chronionego krajobrazu. Proszę o objecie ochroną krajobrazu teren całej gminy z uwagi na jej niespotykane położenie na obszarze wzgórz szczecińskich. |